C4ASNBW4100A3FJ
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4ASNBW4100A3FJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4ASNBW4100A3FJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4ASNBW4100A3FJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 1UF 5% 1KVDC RADIAL 4LD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 116 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.384 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 1000V (1kV) |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 600V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm) |
| Series: | C4AS |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial - 4 Leads |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 45 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.476" (37.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.9 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 1µF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads |
| Capacitance: | 1µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering; Snubber |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4ASNBW4100A3FJ, use the request quote form to request C4ASNBW4100A3FJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4ASNBW4100A3FJ.The price and lead time for C4ASNBW4100A3FJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4ASNBW4100A3FJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
