C4AQUBW5100A3JJ
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4AQUBW5100A3JJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4AQUBW5100A3JJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4AQUBW5100A3JJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 12UF 5% 1300V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.22 | $4.698 | $3.549 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $2.923 | $2.714 | $2.662 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 1300V (1.3kV) |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm) |
| Series: | C4AQ |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial - 4 Leads |
| Other Names: | 399-16971 4AQUBW5100A3JJ |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 35 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.476" (37.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.465" (37.20mm) |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 6.3 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 12µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads |
| Capacitance: | 12µF |
| Applications: | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4AQUBW5100A3JJ, use the request quote form to request C4AQUBW5100A3JJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4AQUBW5100A3JJ.The price and lead time for C4AQUBW5100A3JJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4AQUBW5100A3JJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
