C4AEOBW5400H3NJ
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4AEOBW5400H3NJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4AEOBW5400H3NJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4AEOBW5400H3NJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 40UF 5% 900VDC RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 115 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $14.448 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 900V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm) |
| Series: | C4AE |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 399-5948 4AEOBW5400H3NJ |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 45 Weeks |
| Lead Spacing: | 2.067" (52.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.969" (50.00mm) |
| Features: | - |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 40µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Capacitance: | 40µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4AEOBW5400H3NJ, use the request quote form to request C4AEOBW5400H3NJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4AEOBW5400H3NJ.The price and lead time for C4AEOBW5400H3NJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4AEOBW5400H3NJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
