C4AEQBU4500A12J
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4AEQBU4500A12J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4AEQBU4500A12J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4AEQBU4500A12J |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 5UF 5% 1.1KVDC RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.92 | $4.425 | $3.344 | |||
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | |||
| $2.754 | $2.557 | $2.508 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 1100V (1.1kV) |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm) |
| Series: | C4AE |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 399-7593 4AEQBU4500A12J |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.083" (27.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.465" (37.20mm) |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8.2 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 5µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Capacitance: | 5µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4AEQBU4500A12J, use the request quote form to request C4AEQBU4500A12J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4AEQBU4500A12J.The price and lead time for C4AEQBU4500A12J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4AEQBU4500A12J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
