C331C362JAG5TA
Buy C331C362JAG5TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C331C362JAG5TA
Manufacturer KEMET
Description CAP CER RAD 3.6NF 250V C0G 5%
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.250" (6.35mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)
Features:Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:3600pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:3600pF