C320C302JCG5TA
KEMET
C320C302JCG5TA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C320C302JCG5TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C320C302JCG5TA
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 3000PF 500V NP0 RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 420 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
Series:Goldmax, 300
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-13542
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:48 Weeks
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max):0.290" (7.36mm)
Features:High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:3000pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:3000pF