C274AC35300SA0J
KEMET
C274AC35300SA0J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C274AC35300SA0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C274AC35300SA0J
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 30 UF 5% 470 VAC MOTOR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 377 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:470V
Tolerance:±5%
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Series:C274
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:274AC35300SA0J
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):3.740" (95.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
Detailed Description:30µF Film Capacitor 470V Polypropylene (PP) Radial, Can
Capacitance:30µF