C274AC35200SA0J
KEMET
C274AC35200SA0J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C274AC35200SA0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C274AC35200SA0J
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 20UF 5% 470VAC STUD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 212 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:470V
Tolerance:±5%
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Series:C274
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:399-11754
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lead Spacing:0.528" (13.40mm)
Height - Seated (Max):2.992" (76.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
Detailed Description:20µF Film Capacitor 470V Polypropylene (PP) Radial, Can
Capacitance:20µF