C2220C104KDRACAUTO
KEMET
C2220C104KDRACAUTO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C2220C104KDRACAUTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C2220C104KDRACAUTO
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 2220 0.1UF 1000V X7R 10%
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.106" (2.70mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Series:C
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Other Names:399-16808-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL, High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:0.1µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Capacitance:0.1µF