C2220C103KDRACTU
KEMET
C2220C103KDRACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C2220C103KDRACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C2220C103KDRACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 10000PF 1KV X7R 2220
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.061" (1.55mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Other Names:399-7309-2
C2220C103KDRAC
C2220C103KDRAC7800
C2220C103KDRACTU-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:10000pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Capacitance:10000pF