C1206C474K1RALTU
KEMET
C1206C474K1RALTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1206C474K1RALTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1206C474K1RALTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.069" (1.75mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:L
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:C1206C474K1RAL
C1206C474K1RAL7800
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:43 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:0.47µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Capacitance:0.47µF