C0816X5R1C473M050AC
TDK Corporation
C0816X5R1C473M050AC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0816X5R1C473M050AC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0816X5R1C473M050AC
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 0.047UF 16V X5R 0306
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)
Temperature Coefficient:X5R
Size / Dimension:0.032" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0306 (0816 Metric)
Other Names:445-13752-1
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Failure Rate:-
Detailed Description:0.047µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0306 (0816 Metric)
Capacitance:0.047µF