C0816X5R0J475M050AC
TDK Corporation
C0816X5R0J475M050AC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0816X5R0J475M050AC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0816X5R0J475M050AC
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0306
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)
Temperature Coefficient:X5R
Size / Dimension:0.032" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0306 (0816 Metric)
Other Names:445-13745-2
C0816X5R0J475MT005N
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Failure Rate:-
Detailed Description:4.7µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0306 (0816 Metric)
Capacitance:4.7µF