C0805C473M3GEC7210
Buy C0805C473M3GEC7210 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805C473M3GEC7210
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0805 47NF 25V C0G 20%
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:0.047µF ±20% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Capacitance:0.047µF