C0603C153J8JAC7867
KEMET
C0603C153J8JAC7867
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0603C153J8JAC7867 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0603C153J8JAC7867
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.015UF 10V U2J 0603
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.034" (0.87mm)
Temperature Coefficient:U2J
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:C0603C153J8JACTU
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):-
Features:Low Dissipation Factor, Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:0.015µF ±5% 10V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric)
Capacitance:0.015µF