C0603C153J5RACTU
KEMET
C0603C153J5RACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0603C153J5RACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0603C153J5RACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.034" (0.87mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:399-11140-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:54 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:0.015µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Capacitance:0.015µF