BZX79C5V1-T50A
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
BZX79C5V1-T50A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX79C5V1-T50A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX79C5V1-T50A
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 425 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 100mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:DO-35
Series:-
Power - Max:500mW
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-204AH, DO-35, Axial
Other Names:BZX79C5V1-T50ACT
BZX79C5V1_T50ACT
BZX79C5V1_T50ACT-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35
Current - Reverse Leakage @ Vr:2µA @ 2V