BZX79C51-T50A
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
BZX79C51-T50A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX79C51-T50A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX79C51-T50A
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description DIODE ZENER 51V 500MW DO35
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs125000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):51V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 100mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:DO-35
Series:-
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:DO-204AH, DO-35, Axial
Other Names:BZX79C51-T50ATB
BZX79C51_T50A
BZX79C51_T50A-ND
BZX79C51_T50ATB
BZX79C51_T50ATB-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):180 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 51V 500mW ±5% Through Hole DO-35
Current - Reverse Leakage @ Vr:500nA @ 35.7V