BZX384C36-E3-08
Vishay Precision Group
BZX384C36-E3-08
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX384C36-E3-08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX384C36-E3-08
Manufacturer Vishay
Description Zener Diode, 36V V(Z), 5%, 0.2W, Silicon, Unidirectional
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 94806 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):36V
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOD-323
Series:-
Power - Max:200mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-76, SOD-323
Other Names:BZX384C36-E3-08-ND
BZX384C36-E3-08GITR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:49 Weeks
Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 36V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323
Current - Reverse Leakage @ Vr:50nA @ 25.2V