BZT52C6V2S-7
Diodes Incorporated
BZT52C6V2S-7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZT52C6V2S-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZT52C6V2S-7
Manufacturer Diodes Inc.
Description Diode Zener Single 6.2V 6% 200mW Automotive 2-Pin SOD-323 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 67230 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±6%
Supplier Device Package:SOD-323
Series:-
Power - Max:200mW