BZT52C3V3-7-F
Diodes Incorporated
BZT52C3V3-7-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZT52C3V3-7-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZT52C3V3-7-F
Manufacturer Diodes Inc.
Description Diode Zener Single 3.3 Volt 6% 500mW 2-Pin SOD-123 Tape and Reel
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 92618 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±6%
Supplier Device Package:SOD-123
Series:-
Power - Max:500mW
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:SOD-123
Other Names:BZT52C3V3-FDIDKR
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):95 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 3.3V 500mW ±6% Surface Mount SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 1V