BZT52C2V4-13
Diodes Incorporated
BZT52C2V4-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZT52C2V4-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZT52C2V4-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Description DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±8%
Supplier Device Package:SOD-123
Series:-
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOD-123
Other Names:BZT52C2V413
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 2.4V 500mW ±8% Surface Mount SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr:50µA @ 1V