BZG03C33TR3
Vishay Precision Group
BZG03C33TR3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZG03C33TR3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZG03C33TR3
Manufacturer Vishay
Description Zener Diode, 33V V(Z), 6.06%, 1.25W, Silicon, Unidirectional, DO-214AC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 29899 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 500mA
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:1.25W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 33V 1.25W Surface Mount DO-214AC
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 24V