BZG03C270TR3
Electro-Films (EFI) / Vishay
BZG03C270TR3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZG03C270TR3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZG03C270TR3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ZENER 1.25W DO214AC
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):270V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 500mA
Tolerance:-
Supplier Device Package:DO-214AC
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:1.25W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):1000 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 270V 1.25W Surface Mount DO-214AC
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 200V