BXEB-L0560Z-30E2000-C-B3
Bridgelux, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BXEB-L0560Z-30E2000-C-B3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BXEB-L0560Z-30E2000-C-B3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BXEB-L0560Z-30E2000-C-B3 |
|---|---|
| Manufacturer | Bridgelux, Inc. |
| Description | 2000 LM WARM WHITE LINEAR MODULE |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.413 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | - |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 19.5V |
| Viewing Angle: | 120° |
| Type: | LED Module |
| Temperature - Test: | 25°C |
| Size / Dimension: | 560.00mm L x 24.00mm W |
| Series: | EB Series™ Gen 2 |
| Packaging: | Tray |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 175 lm/W |
| Light Emitting Surface (LES): | - |
| Lens Type: | Flat |
| Height: | 6.10mm |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 2390 lm (Typ) |
| Features: | With Connector |
| Detailed Description: | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module EB Series™ Gen 2 White, Warm Linear Light Strip |
| Current - Test: | 700mA |
| Current - Max: | 1.4A |
| Configuration: | Linear Light Strip |
| Color: | White, Warm |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| CCT (K): | 3000K 3-Step MacAdam Ellipse |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BXEB-L0560Z-30E2000-C-B3, use the request quote form to request BXEB-L0560Z-30E2000-C-B3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BXEB-L0560Z-30E2000-C-B3.The price and lead time for BXEB-L0560Z-30E2000-C-B3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BXEB-L0560Z-30E2000-C-B3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

