BUX48A
NTE Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BUX48A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BUX48A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BUX48A |
|---|---|
| Manufacturer | NTE Electronics |
| Description | Electronics BUX48A Transistor NPN Silicon 450V IC=15A TO-3 Case High Voltage High Speed Switching Applications |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $9.313 | $8.407 | $7.582 | $7.418 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 450V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 5V @ 2.4A, 12A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 175W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | TO-204AA, TO-3 |
| Other Names: | 497-6684 BUX48A-ND |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 450V 15A 175W Chassis Mount TO-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | - |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 200µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 15A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BUX48A, use the request quote form to request BUX48A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BUX48A.The price and lead time for BUX48A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BUX48A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

