BUX48
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BUX48 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BUX48 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BUX48 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | TRANS NPN 400V 15A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.514 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 400V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 5V @ 3A, 15A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 175W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-204AA, TO-3 |
| Other Names: | 497-7219 BUX48-ND |
| Operating Temperature: | 200°C (TJ) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 400V 15A 175W Chassis Mount TO-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | - |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 200µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 15A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BUX48, use the request quote form to request BUX48 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BUX48.The price and lead time for BUX48 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BUX48.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

