BUP213
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BUP213 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BUP213 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BUP213 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | Insulated Gate Bipolar Transistor, 32A I(C), 1200V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.553 | $0.499 | $0.45 | $0.441 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 3.2V @ 15V, 15A |
| Test Condition: | 600V, 15A, 82 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 70ns/400ns |
| Switching Energy: | - |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Power - Max: | 200W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | BUP213IN |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Detailed Description: | IGBT 1200V 32A 200W Through Hole TO-220AB |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 64A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 32A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BUP213, use the request quote form to request BUP213 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BUP213.The price and lead time for BUP213 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BUP213.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


