BULD741-1
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BULD741-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BULD741-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BULD741-1 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | TRANS NPN 400V 2.5A IPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.387 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 400V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1.5V @ 600mA, 2A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | I-PAK |
| Series: | - |
| Power - Max: | 30W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 400V 2.5A 30W Through Hole I-PAK |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 25 @ 450mA, 3V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 250µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 2.5A |
| Base Part Number: | BULD741 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BULD741-1, use the request quote form to request BULD741-1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BULD741-1.The price and lead time for BULD741-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BULD741-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

