BUL1102EFP
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BUL1102EFP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BUL1102EFP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BUL1102EFP |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | STMICROELECTRONICS BUL1102EFP Bipolar (BJT) Single Transistor, NPN, 450 V, 30 W, 4 A, 20 hFE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.901 | $0.813 | $0.734 | $0.718 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 450V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1.5V @ 400mA, 2A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-220 Full Pack |
| Series: | - |
| Power - Max: | 30W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names: | 497-12148 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 450V 4A 30W Through Hole TO-220 Full Pack |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 12 @ 2A, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 4A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BUL1102EFP, use the request quote form to request BUL1102EFP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BUL1102EFP.The price and lead time for BUL1102EFP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BUL1102EFP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


