BUL128FP
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BUL128FP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BUL128FP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BUL128FP |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Bipolar Transistors BJT Hi Vltg Fast Swtchng NPN Pwr Transistor |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.652 | $0.589 | $0.531 | $0.519 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 400V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 500mV @ 1A, 4A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-220FP |
| Series: | - |
| Power - Max: | 31W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 400V 4A 31W Through Hole TO-220FP |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 14 @ 2A, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 4A |
| Base Part Number: | BUL128 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BUL128FP, use the request quote form to request BUL128FP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BUL128FP.The price and lead time for BUL128FP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BUL128FP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
