BUK7K17-80EX
Nexperia
BUK7K17-80EX
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BUK7K17-80EX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BUK7K17-80EX
Manufacturer Nexperia
Description MOSFET 2 N-CH 80V 21A LFPAK56D
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Supplier Device Package:LFPAK56D
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:64W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:SOT-1205, 8-LFPAK56
Other Names:1727-7403-1
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):80V
Detailed Description:Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 80V 21A (Ta) 64W Surface Mount LFPAK56D
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:21A (Ta)