BU7252FVM-TR
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BU7252FVM-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BU7252FVM-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BU7252FVM-TR |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | IC COMPARATOR DUAL 5.5V 8MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.82 | $1.644 | $1.468 | $1.321 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $1.174 | $1.027 | $0.851 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 1.8 V ~ 5.5 V, ±0.9 V ~ 2.75 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 11mV @ 3V |
| Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | 550ns |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-VSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | BU7252FVM-CT BU7252FVM-CT-ND BU7252FVMCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose Push-Pull 8-MSOP |
| Current - Quiescent (Max): | 65µA |
| Current - Output (Typ): | 6mA @ 3V |
| Current - Input Bias (Max): | 1pA @ 3V |
| CMRR, PSRR (Typ): | 80dB CMRR, 80dB PSRR |
| Base Part Number: | BU7252 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BU7252FVM-TR, use the request quote form to request BU7252FVM-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BU7252FVM-TR.The price and lead time for BU7252FVM-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BU7252FVM-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
