BU7251SG-TR
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BU7251SG-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BU7251SG-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BU7251SG-TR |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | Comparator Single R-R I/O ±2.75V/5.5V 5-Pin SSOP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.186 | $1.071 | $0.966 | $0.945 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 1.8 V ~ 5.5 V, ±0.9 V ~ 2.75 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 11mV @ 3V |
| Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 5-SSOP |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | 550ns |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | BU7251SG-CT BU7251SG-CT-ND BU7251SGCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose Push-Pull 5-SSOP |
| Current - Quiescent (Max): | 35µA |
| Current - Output (Typ): | 6mA @ 3V |
| Current - Input Bias (Max): | 1pA @ 3V |
| CMRR, PSRR (Typ): | 80dB CMRR, 80dB PSRR |
| Base Part Number: | BU7251 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BU7251SG-TR, use the request quote form to request BU7251SG-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BU7251SG-TR.The price and lead time for BU7251SG-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BU7251SG-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
