BTW68-600RG
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BTW68-600RG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BTW68-600RG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BTW68-600RG |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Thyristor SCR 600V 420A 3-Pin(3+Tab) TOP Tube |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.745 | $4.283 | $3.863 | $3.779 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 2.1V |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 600V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Supplier Device Package: | TOP3 |
| Series: | - |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TOP-3 |
| Other Names: | 497-3804-5 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | SCR 600V 30A Standard Recovery Through Hole TOP3 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 30A |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 19A |
| Current - Off State (Max): | 20µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 400A, 420A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 75mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 50mA |
| Base Part Number: | BTW68 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BTW68-600RG, use the request quote form to request BTW68-600RG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BTW68-600RG.The price and lead time for BTW68-600RG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BTW68-600RG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
