BT149D,112
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT149D,112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BT149D,112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BT149D,112 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Description | THYRISTOR 400V 0.8A SOT54 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | 5000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.096 | $0.086 | $0.081 | $0.074 | ||
| 25000 pcs | 50000 pcs | 65535 pcs | |||
| $0.069 | $0.062 | $0.061 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 200µA |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| SCR Type: | 8A, 9A |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Other Names: | 1740-1061-2 |
| Operating Temperature: | 125°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes: | Sensitive Gate |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | BT149D,112 |
| Expanded Description: | SCR 400V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 |
| Description: | THYRISTOR 400V 0.8A TO92 |
| Current - Trip (It): | 5mA |
| Current - Peak Pulse (8/20µs): | 400V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 500mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 1.7V |
| Current - Off State (Max): | 800mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 100µA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 800mV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BT149D,112, use the request quote form to request BT149D,112 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BT149D,112.The price and lead time for BT149D,112 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BT149D,112.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
