BT149B,126
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT149B,126 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BT149B,126 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BT149B,126 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | THYRISTOR 200V 0.8A SOT54 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.7V |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 200V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 800mV |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| SCR Type: | Sensitive Gate |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Other Names: | 933552420126 BT149B AMO BT149B AMO-ND |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | SCR 200V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 800mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 500mA |
| Current - Off State (Max): | 100µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 8A, 9A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 5mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 200µA |
| Base Part Number: | BT149 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BT149B,126, use the request quote form to request BT149B,126 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BT149B,126.The price and lead time for BT149B,126 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BT149B,126.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
