BSO220N03MDGXUMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSO220N03MDGXUMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSO220N03MDGXUMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSO220N03MDGXUMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET 2N-CH 30V 6A 8DSO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.04 | $0.914 | $0.705 | $0.522 | $0.418 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.1V @ 250µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | PG-DSO-8 |
| Series: | OptiMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 22 mOhm @ 7.7A, 10V |
| Power - Max: | 1.4W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | BSO220N03MD GCT BSO220N03MD GCT-ND BSO220N03MDGCT BSO220N03MDGCT-ND BSO220N03MDGXUMA1CT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 800pF @ 15V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 10nC @ 10V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 30V 6A 1.4W Surface Mount PG-DSO-8 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 6A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSO220N03MDGXUMA1, use the request quote form to request BSO220N03MDGXUMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSO220N03MDGXUMA1.The price and lead time for BSO220N03MDGXUMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSO220N03MDGXUMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

