BSO215C
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSO215C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSO215C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSO215C |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | Mosfet Array N and P-Channel 2V 3.7A 2W Surface Mount 8-SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.277 | $0.25 | $0.225 | $0.22 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2V @ 10µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Series: | SIPMOS® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 100 mOhm @ 3.7A, 10V |
| Power - Max: | 2W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | BSO215CINTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 246pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 11.5nC @ 10V |
| FET Type: | N and P-Channel |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Detailed Description: | Mosfet Array N and P-Channel 20V 3.7A 2W Surface Mount 8-SO |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 3.7A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSO215C, use the request quote form to request BSO215C pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSO215C.The price and lead time for BSO215C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSO215C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

