BSM50GAL120DN2HOSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSM50GAL120DN2HOSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSM50GAL120DN2HOSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSM50GAL120DN2HOSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT 2 MED POWER 34MM-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $69.349 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 3V @ 15V, 50A |
| Supplier Device Package: | Module |
| Series: | - |
| Power - Max: | 400W |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | BSM50GAL120DN2 SP000101727 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor: | No |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 3.3nF @ 25V |
| Input: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Detailed Description: | IGBT Module Single Switch 1200V 78A 400W Chassis Mount Module |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 78A |
| Configuration: | Single Switch |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSM50GAL120DN2HOSA1, use the request quote form to request BSM50GAL120DN2HOSA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSM50GAL120DN2HOSA1.The price and lead time for BSM50GAL120DN2HOSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSM50GAL120DN2HOSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

