BSM35GD120DN2
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSM35GD120DN2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSM35GD120DN2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSM35GD120DN2 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT BSM35GD120DN2BOSA1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 3.2V @ 15V, 35A |
| Supplier Device Package: | Module |
| Series: | - |
| Power - Max: | 280W |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | BSM35GD120DN2BOSA1 SP000100371 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor: | No |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 2nF @ 25V |
| Input: | Standard |
| IGBT Type: | NPT |
| Detailed Description: | IGBT Module NPT Three Phase Inverter 1200V 50A 280W Chassis Mount Module |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 50A |
| Configuration: | Three Phase Inverter |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSM35GD120DN2, use the request quote form to request BSM35GD120DN2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSM35GD120DN2.The price and lead time for BSM35GD120DN2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSM35GD120DN2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

