BSM150GD60DLC
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSM150GD60DLC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSM150GD60DLC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSM150GD60DLC |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT BSM150GD60DLCBOSA1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.45V @ 15V, 150A |
| Supplier Device Package: | Module |
| Series: | - |
| Power - Max: | 570W |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | BSM150GD60DLCBOSA1 SP000100394 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| NTC Thermistor: | No |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 6.5nF @ 25V |
| Input: | Standard |
| IGBT Type: | NPT |
| Detailed Description: | IGBT Module NPT Single 600V 180A 570W Chassis Mount Module |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 500µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 180A |
| Configuration: | Single |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSM150GD60DLC, use the request quote form to request BSM150GD60DLC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSM150GD60DLC.The price and lead time for BSM150GD60DLC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSM150GD60DLC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

