BSC0901NSIATMA1
Infineon Americas
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSC0901NSIATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSC0901NSIATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSC0901NSIATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Americas |
| Description | 30V, 100A, 2mohm, N-Channel, SuperSO8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.55 | $1.377 | $1.088 | $0.844 | $0.666 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.2V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | PG-TDSON-8 |
| Series: | OptiMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 2 mOhm @ 30A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 2.5W (Ta), 69W (Tc) |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-PowerTDFN |
| Other Names: | BSC0901NSIATMA1CT BSC0901NSICT BSC0901NSICT-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2600pF @ 15V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 20nC @ 15V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | N-Channel 30V 28A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 69W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 28A (Ta), 100A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSC0901NSIATMA1, use the request quote form to request BSC0901NSIATMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSC0901NSIATMA1.The price and lead time for BSC0901NSIATMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSC0901NSIATMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
