BN274D0206K--
AVX Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BN274D0206K-- with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BN274D0206K--
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 20UF 10% 63VDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.248" L x 0.402" W (31.70mm x 10.20mm)
Series:BN
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Height - Seated (Max):0.772" (19.60mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:20µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:20µF