BMOD0058 E016 B02
Maxwell Technologies, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BMOD0058 E016 B02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BMOD0058 E016 B02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BMOD0058 E016 B02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxwell Technologies, Inc. |
| Description | CAP 58F 16V CHASSIS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $144.77 | $137.28 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 16V |
|---|---|
| Tolerance: | - |
| Termination: | Screw Terminals |
| Size / Dimension: | 8.917" L x 1.949" W (226.50mm x 49.50mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Module, Screw Terminals |
| Other Names: | 108724 1182-1027 BMOD0058E016B02 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1500 Hrs @ 65°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 3.012" (76.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 22 mOhm |
| Detailed Description: | 58F (EDLC) Supercapacitor 16V Module, Screw Terminals 22 mOhm 1500 Hrs @ 65°C |
| Capacitance: | 58F |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BMOD0058 E016 B02, use the request quote form to request BMOD0058 E016 B02 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BMOD0058 E016 B02.The price and lead time for BMOD0058 E016 B02 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BMOD0058 E016 B02.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

