BMOD0165 P048 C01
Maxwell Technologies, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BMOD0165 P048 C01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BMOD0165 P048 C01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BMOD0165 P048 C01 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxwell Technologies, Inc. |
| Description | CAP 165F 48V CHASSIS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1,596.00 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 48V |
|---|---|
| Tolerance: | - |
| Termination: | Screw Terminals |
| Size / Dimension: | 16.457" L x 7.638" W (418.00mm x 194.00mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Module, Screw Terminals |
| Other Names: | 1182-1039 130584 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1500 Hrs @ 65°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 7.047" (179.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 6.3 mOhm |
| Detailed Description: | 165F (EDLC) Supercapacitor 48V Module, Screw Terminals 6.3 mOhm 1500 Hrs @ 65°C |
| Capacitance: | 165F |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BMOD0165 P048 C01, use the request quote form to request BMOD0165 P048 C01 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BMOD0165 P048 C01.The price and lead time for BMOD0165 P048 C01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BMOD0165 P048 C01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


