BK1/TCP70-10-R
Bussmann (Eaton)
BK1/TCP70-10-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BK1/TCP70-10-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BK1/TCP70-10-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE CARTRIDGE 10A 70VDC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 819 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:70V
Size / Dimension:0.248" Dia x 0.992" L (6.30mm x 25.20mm)
Series:TCP70
Response Time:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Other Names:283-4467
BK1-TCP70-10-R
TCP70-10-R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Fuse Type:Cartridge
Features:-
DC Cold Resistance:10.5 Ohms
Current Rating:10A