BFC247059272
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC247059272
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC247059272 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC247059272
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2700PF 5% 400VDC RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Series:MKT470
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222247059272
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:2700pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:2700pF