BFC242012402
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC242012402
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC242012402 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC242012402
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 2400PF 2% 630VDC RADIAL
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±2%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series:MKP420
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Other Names:2222 420 12402
2222 420 12402-ND
BFC2 420 12402
BFC2 420 12402
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:2400pF Film Capacitor 160V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:2400pF