BFC241701604
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC241701604 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC241701604
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:-
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Series:MKP417
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Other Names:222241701604
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)